A gépkezelőket érintő jogszabályok
1980-tól 2008. december 31-ig a 6/1980. (I.25) ÉVM-KPM együttes rendelet rendelkezett az építőgépkezelők képzéséről, vizsgáztatásáról valamint az Építőgépkezelő jogosítvány kiadásáról. E rendelet azonban mára hatályát veszítette.
Jelenleg 2 rendelet van az NFGM területén.
- az 5/1997(III.5.) IKIM rendelet, mely előirja, hogy nehézgépkezelő munkakört csak nehézgépkezelő szakképesítéssel, könnyűgépkezelő munkakört csak könnyűgépkezelő szakképesítéssel lehet betölteni.
- a 47/1999. (VIII.4.) GM rendelet az Emelőgép Biztonsági Szabályzat kiadásáról, mely előírja, hogy emelőgépet csak az kezelhet, aki a 1993. évi LXXVI. törvény 54/B §-a alapján az OKJ-ben meghatározott szakképesítéssel rendelkezik. ("kék bizonyítvány")
Az NFGM, KVVM, KHEM közös hatáskörébe tartozik:
- a 15/2008. (IV.3.) GKM rendelet a szakmai vizsgakövetelményekről, amely az OKJ-s szakképesítés megszerzéséhez való tudnivalókról rendelkezik.
Azonban azok a gépek melyekre korábban a jogosítványt a 6/1980-as rendelet szerint lehetett kiadni, több ágazatban is használatosak.
Ezért a különböző minisztériumok a saját ágazatukban érvényes rendeletüket is megalkották.
Ezek az ágazati rendeletek a következőek:
- 83/2003. (VII.16.) FVM rendelet a mezőgazdasági és erdészeti gépkezelői jogosítvány bevezetéséről és kiadásának szabályairól. (átfedés: földmunkagépek, rakodógépek)
- 10/2008. (X. 30.) ÖM rendelet a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, a tűzoltóságoknál, valamint az ez irányú szakágazatban foglalkoztatottak szakmai képesítési követelményeiről és szakmai képzéseiről (átfedés: emelőkosaras gépjárművek, daruk)
- 40/2009.(VIII.31.) KHEM rendelet a közúti közlekedési ágazatban használt önjáró emelő- és rakodógépek kezelőinek képzéséről és vizsgáztatásáról (az ebben a rendeletben szereplő gépek jelentős része elsősorban az ipar, a kereskedelem és az építésügy területén dolgozik és nem a közúti közlekedési ágazatban, de a KHEM is szabályozta a saját szűkebb területét)
Aki tehát a mezőgazdasági, az erdészeti ágazatban, a közúti közlekedési alágazatban, vagy a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, a tűzoltóságoknál, valamint az ez irányú szakágazatban kíván gépkezelői jogosultságot szerezni, annak érdemes a fenti ágazati rendeleteket is átolvasni.